V tednu otroka, 8. oktobra 2020, so učenci 8. c razreda na zelenici pred šolo sadili čebulice krokusov. Vključili so se v mednarodni projekt, ki ga je vzpodbudila irska organizacija HETI (Holocaust Education Trust Ireland), z namenom dvigniti ozaveščenost o nevarnostih rasizma in nestrpnosti. Rumene žafrane učenci sadijo v spomin na milijon in pol judovskih otrok, ki so umrli med holokavstom in v spomin tisočim otrok različnih narodnosti, ki so bili žrtve nasilja v drugi svetovni vojni. S sajenjem čebulic krokusov, ki so nam jih poslali iz Irske, so se spomnili tudi otrok, ki so danes razseljeni, begunci, sirote in so oropani otroštva ter iztrgani iz varnega objema staršev zaradi političnih dejavnikov, nasilja in vojn.

Pred sajenjem žafranov so pripravili tudi spominsko učno uro o usodi otrok, ki so bili žrtve holokavsta, prebirali so odlomke iz knjige Dežela senc, predstavili so film Deček v črtasti pižami in uredili šolsko vitrino, v katero so izpostavili cilje projekta in dejavnosti, ki so jih izvedli pri pouku. Do pomladi, ko bodo krokusi zacveteli, pa bodo učenci izvedli še delavnice s poudarkom na zavedanju pomena vključenosti, strpnosti in spoštovanja vseh ljudi, ne glede na raso, vero, invalidnost in spolno usmerjenost. Projekt se izvaja v sodelovanju s Sinagogo Maribor.

Irena Hočevar