V četrtek, 27. oktobra 2022, so učenci 9. b razreda na zelenici pred šolo sadili čebulice rumenih krokusov v spomin na milijon in pol judovskih otrok, ki so umrli med holokavstom in v spomin tisočim otrok različnih narodnosti, ki so bili žrtve nasilja v drugi svetovni vojni.

Osnovna šola Orehek Kranj že tretje leto sodeluje v mednarodnem projektu, ki ga je vzpodbudila irska organizacija HETI (Holocaust Education Trust Ireland). Z aktivnostmi v šolskem letu 2022/23 se bodo učenci 9. b razreda vključili v mednarodno mrežo širjenja ozaveščenosti o nevarnostih rasizma in nestrpnosti. V sodelovanju z Društvom taboriščnikov – ukradenih otrok in Muzejem novejše zgodovine Celje bo postavljena razstava in izvedena okrogla miza na temo Ukradeni otroci, v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije bodo obeležili  27. januar – svetovni dan spomina na žrtve holokavsta, pripravili bodo tudi intervju s pričami vojne v Bosni in Hercegovini ter se tako spomnili tudi otrok, ki so begunci, sirote in oropani otroštva ter iztrgani iz varnega objema staršev zaradi političnih dejavnikov, nasilja in vojn v sodobnem času.

Projekt se izvaja v sodelovanju s Sinagogo Maribor.

Irena Hočevar