1. 9. 2023, Kranj

Malo po 8. uri zjutraj se je na OŠ Orehek sprožil požarni alarm. Učencem 9. b razreda se je pri pouku kemije ponesrečil poizkus, kar je vodilo v manjši požar na zgornjem hodniku desnega krila stavbe. Čeprav je šlo samo za požarno vajo, so se učenci, strokovni delavci in drugo osebje odgovorno evakuirali na varno. Ustrezno so sledili evakuacijskemu načrtu in se zbrali na dogovorjenih zbirnih mestih. A prava požarna vaja se je tu šele začela. Po hitrem pregledu so učitelji ugotovili, da nekaj učencev manjka. Prav tako je bila pogrešana čistilka, medtem ko so kuharico, ki si je v vsesplošnem preplahu poškodovala nogo, že oskrbeli prvi posredovalci na OŠ Orehek. V daljavi so se zaslišale sirene, sekunde pa so se vlekle kot minute. Iz šole se je vedno bolj kadilo. Prvi so na prizorišče prišli gasilci in reševalci, kmalu zatem pa tudi policisti. Po hitrem pregledu so ugotovili, da je zaradi vdihavanja dima nekaj učencev nezavestnih obležalo na glavnem stopnišču šole, rešili pa so tudi čistilko, ki se je v paniki zaklenila v zgornjem nadstropju. Po temeljitem pregledu šole, so ponesrečence na zbirnem mestu prevzeli reševalci in jim nudili prvo pomoč. Med tem so se gasilci še vedno borili z ognjem, saj se je ta razširil tudi na streho šole. Z več cisternami in cevmi so požar uspešno pogasili in šola je bila spet varna. Dan smo na OŠ Orehek izkoristili tudi za predstavitev nekaterih poklicev in prostovoljcev, ki sodelujejo v podobnih akcijah. Z opremo in vozili so se nam predstavili prostovoljni gasilci, poklicni gasilci, vojska in policija. Učenci so na delavnicah spoznali tudi delo gorske reševalne službe, bolničarjev oziroma prvih posredovalcev, vodnikov psov reševalcev itd. Spoznali so tudi poklic pilota helikopterja SV ter delo poklicnega gasilca, vojaka in policista. Za nami je bil pester dan in dokazali smo, da smo za primer neprijetnih situacij, ki zahtevajo evakuacijo, ustrezno pripravljeni. Učencem sporočamo še, da hujše materialne škode v požaru ni bilo, tako da se v ponedeljek normalno vrnejo v šolo, pouk pa bo potekal po urniku.

vodstvo šole OŠ Orehek