V ponedeljek, 21. novembra 2022 je bila za učence osmega in devetega razreda izvedena okrogla miza z naslovom »Ukradeni otroci«. Sodelovala sta gosta dr. Janez Žmavc, predsednik Društva Taboriščnikov – ukradenih otrok in g. Vlado Guna. V pogovoru z devetošolcema Katjo Repar in Svitom Nemaničem sta spregovorila o ukradenih otrocih, ki so jih v prostorih I. osnovne šole v Celju Nemci na silo ločili od njihovih staršev in jih odpeljal v avstrijska in nemška taborišča, da bi jih prevzgojili in ponemčili. Družinam je bilo odvzetih več kot šeststo otrok iz zavednih slovenskih družin iz Štajerske in Gorenjske, mnogi so takrat zadnjič videli svoje starše. Med ukradenimi otroci sta bila tudi naša gosta, ki sta opisala svoji življenjski zgodbi v času druge svetovne vojne, ko sta bila nasilno odvzeta staršem in prepeljana v taborišče, o času preživetem v taboriščih, kjer so nacisti prevzgajali otroke in mladostnike ter izvajali ponemčevanje. Spregovorila sta tudi o povratku v Slovenijo, potem ko so Američani l. 1945 osvobodili taboriščnike in so ukradene otroke vrnili v I. osnovno šolo v Celje, na mesto od koder so jih odpeljali.

Njuna življenjska zgodba se je učencev dotaknila predvsem zato, ker sta odkrito spregovorila, kako sta se spopadala s spomini na otroštvo, ki se ne bi smelo zgoditi in kljub grenkim spominom nikoli nista obupala in živita aktivno ter ustvarjalno življenje.

Irena Hočevar